Drewniane meble i ich renowacja

Drewniane meble mają w sobie duszę. Ich kształt to rękodzieło stolarza. Nadają pomieszczeniu ciepło i styl. Drewniane meble można łączyć z każdym innym materiałem. Kocham drewno i uwielbiam malować nowe lub odnawiać stare drewniane meble. Być może miłość ta odziedziczona jest po mamie, która połowę domu ma w drewnie i może siedzieć w lecie godzinami w ogrodzie ścierając, skrobiąc, szlifując i malując drewno.

Nowy drewniany mebel prosto od stolarza łatwo jest pomalować i zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Wystarczy bejca i lakier lub lakierobejca. O wiele więcej pracy trzeba poświęcić meblom starym. Oczywiście zdarta farba i poobijane nóżki czy blaty mają swój urok, ale niekiedy potrzebne jest nadanie meblom nowego życia.

zrobiszsam.muratordom.pl

Poniżej kilka kroków, które ułatwią samodzielną renowację mebli:

1. Ustal z czego jest powłoka

Stare zaniedbane meble mają zazwyczaj brudne lub zniszczone powierzchnie. Niezależnie od tego, co chcemy z nimi zrobić, należy na początku ustalić co jest położone na wierzchu: farba, lakier czy politura. Dwa ostatnie preparaty ciężko jest od siebie odróżnić na pierwszy rzut oka. Test jest bardzo prosty – wystarczy w niewidocznym miejscu mebla przetrzeć go wacikiem nawilżonym spirytusem. Jeżeli po kilku minutach pocierania wata jest czysta lub brudna, to znaczy, że na meblu znajduje się czysty lub brudny lakier, który wystarczy wytrzeć zwilżoną wodą szmatką. Jeżeli zaś wata zaczyna się lepić lub przybiera kolor drewna tzn., że mebel został pokryty politurą. Do jego czyszczenia używa się wtedy specjalnego olejku do konserwacji mebli lub oleju wazelinowego.

informator.zumi.pl

2. Jak usunąć powłokę z mebla?
Można zrobić to mechanicznie, czyli szlifierką lub papierem ściernym, lub chemicznie, czyli specjalnie do tego przystosowanym preparatem. Osobiście nie lubię traktować drewna chemią, wynika też może to trochę z obawy przed zniszczeniem materiału, dlatego wolę używać papieru ściernego. Jest to żmudna i męcząca praca, ale jaka satysfakcja! 🙂 UWAGA! Przy fornirowanym meblu można czyścić jedynie papierem ściernym.

Muszę zaznaczyć, że raczej niemożliwe jest całkowite wyczyszczenie drewna ze starej farby, która wnika w najdrobniejsze szczeliny.

leroymerlin.pl

3. Efekt końcowy

Po oczyszczeniu drewna ze starych powłok, należy je dokładnie doszlifować na gładko i odtłuścić. Tak przygotowany mebel jest gotowy do nałożenia nowej powłoki. Farbę lub bejcę należy nałożyć tyle razy, dopóki nie osiągniemy zadowalających efektów. Jeżeli chcemy efekt całkowitego pokrycia, trzeba czasami położyć nawet 3 warstwy. Jeżeli nie jest to lakierobejca, należy położyć na pierwszy preparat minimum 2 warstwy lakieru, który zabezpieczy mebel przed zadrapaniami i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą go uszkodzić. Taki lakier powinno się również kłaść na surowe drewno, jeżeli nie chcemy nadawać mu innego koloru, niż naturalne, które posiada.

SPRAWDŹ stary mebel i oczyścić go z korników przed malowaniem i lakierowaniem. W sklepach są odpowiednie preparaty, które zlikwidują szkodniki 🙂

budujesz.info